Gradiško jezero
Gradiško jezero se nahaja JV od naselja Gradišče pri Lukovici, do katerega prispemo tako, da na avtocesti Ljubljana – Celje izberemo izvoz Lukovica, nato sledimo usmerjevalnim tablam za Gradiško jezero.
Jezero predstavlja mokri zadrževalnik na reki Drtijščici, katerega osnovni namen je zmanjšati ogroženost pred poplavami v srednjem in spodnjem toku reke Radomlje.
Največja značilnost in vrednost tega prostora pa je razgiban relief, kjer strme površine prekriva gozd, na južnih položnejših pobočjih so travniki, ki jih členijo pasovi dreves, obmejki in porasle grape. Biotska raznovrstnost območja in oddaljenost od urbanih središč dajeta možnost kakovostne izrabe prostega časa z rekreativnimi in s športnimi dejavnostmi v naravnem okolju ter sprostitev vseh starostnih skupin prebivalcev bližnjih naselij in tudi širšega slovenskega prostora.
Pot okoli jezera meri 4,2 km in jo lahko prehodimo, prekolesarimo, bolj aktivni pa pot tudi po večkrat pretečejo.
Preko pregrade jezera poteka tudi Rokovnjaška planinska pot, po kateri pridemo iz Gradišč in se nadaljuje v Negastrn. Rokovnjaška planinska pot ima 13 kontrolnih točk na dolžini kar 58 km. Več o Rokovnjaški planinski poti najdete na: http://www.planinskodrustvo-blagovica.si/rokovnjaska.html.
Naloga Občine Lukovica v tem prostoru je le vzdrževanje intervencijske poti okrog jezera, za vse ostale dejavnosti na in ob jezeru pa je pristojna Direkcija Republike Slovenije za vode. Posegi v neposredno območje jezera in v okolico jezera so glede na dejstvo, da je bilo jezero zgrajeno zaradi zadrževanja visokih voda, zelo omejeni, prav tako se posegi lahko izvajajo le v skladu s soglasjem pristojnih institucij (Direkcija Republike Slovenije za vode in Zavod za gozdove Slovenije).
Za območje Gradiškega jezera sta Občini Lukovica in Moravče v letu 2007 sprejeli Odlok o poimenovanju Gradiškega jezera (Ur. vestnik Občine Lukovica, št. 1/07) ter s tem odlokom Gradiško jezero uradno umestili na slovenski zemljevid.