Aktualne novice Mreže za podeželje
Aktualne novice Mreže za podeželje
14. 4. 2020
Katka B.
174
Interventni zakon o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja COVID-19 posega tudi v procesne in materialne roke za upravičence iz naslova ne-IAKS ukrepov Programa razvoja podeželja RS 2014–2020.
Po novem je možno zahtevke za plačilo PRP investicijskih sredstev v celoti pripraviti doma. O tem piše Barbara Trunkelj s sektorja za kmetijsko svetovanje pri KGZS. Poudarja, da je treba investicije čim prej zaključiti.
Povpraševanje po hrani iz kmetij in neposredno od pridelovalcev se je v času obolenja Covid-19 povečalo, zato so tudi na lokalnih akcijskih skupinah (LAS) pripravili sezname lokalne ponudbe hrane.
Iščete kmetije v vaši bližini? Ste kmetija, ki ima viške in jih želite prodati? Preverite spletno platformo, ki vam glede na vašo lokacijo prikaže ponudbe kmetij in drugih lokalnih pridelovalcev v bližini. Vnos nove kmetije na Go2Farms je popolnoma enostaven in brezplačen.
Integrirana pridelava je naravi prijaznejši način pridelave. V Sloveniji se izvaja integrirana pridelava poljščin, sadja, grozdja in zelenjave. Tehnologija pridelave, postopki kontrole in način označevanja so določeni v pravilnikih o integrirani pridelavi in tehnoloških navodilih za integrirano pridelavo, ki jih vsako leto izda Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Na povezavi si lahko ogledate Tehnološka navodila za leto 2020 za omenjene tehnologije.
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Aleksandra Pivec je obiskala podjetje Ocean Orhids, kjer so začeli poskusno pridelovati zelenjavo. Podjetje, katera osnova dejavnost je vzgoja orhidej, je v času epidemije COVID-19 zaradi težkih razmer čez noč začelo svojo dejavnost dopolnjevati s tistim, kar je v tem času zelo iskano – pridelavo zelenjave pridelane doma s preizkušeno tehnologijo.
Ministrica dr. Aleksandra Pivec si je ogledala primer dobre prakse zaščite pred pozebo
Ministrica dr. Aleksandra Pivec si je ogledala primer dobre prakse zaščite pred pozebo
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Aleksandra Pivec si je to sredo ogledala primer oroševanja sadovnjaka z namenom preventive pred pozebo. Za večjo zaščito pred vremenskimi vplivi je nujna večja preventiva, na voljo pa je tudi učinkovita tehnologija in zaščitni sistemi, kar podpira tudi država v okviru ukrepov.
Minister Zdravko Počivalšek si je ta teden ogledal integrirano pridelavo vrtnin LUŠT, ki je največji pridelovalec paradižnika v Sloveniji. Podjetje je ob pojavu epidemije koronavirusa sprejelo posebne ukrepe za zaščito tako svojih delavcev kot tudi samega pridelka. Gre za primer hitrega odziva in dobre prakse, ki je lahko zgled drugim gospodarskim subjektom.
S spremembo odloka v času epidemije virusa Covid-19 odprte tudi vrtnarije, cvetličarne in drevesnice
V času, ko je povečana potreba pridelave sadja in zelenjave, je Vlada RS sprejela Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji. MKGP je v sodelovanju z MGRT (pristojni organ za Odlok) dogovoril spremembe, po katerih bodo lahko odprte tudi vrtnarije, cvetličarne in drevesnice.
Vsem, ki boste v prihodnjih pomladnih dneh sadili, priporočamo uporabo certificiranega semena, saj si tako zagotovite sortno pristno in čisto seme ter ugodno vplivate na zdravje pridelkov iz vašega vrta oziroma kmetije, saj takšno seme ni okuženo z nevarnimi boleznimi in škodljivci.
Še več o prednostih in drugem o certificiranemu semenu si lahko preberete v zgibanki Pomen uporabe certificiranega semena.
Še več o prednostih in drugem o certificiranemu semenu si lahko preberete v zgibanki Pomen uporabe certificiranega semena.
Evropska komisija je včeraj objavila razpis za zbiranje predlogov projektov za sofinanciranje iz programa LIFE za leto 2020. Za financiranje projektov s področij ohranjanja narave, varstva okolja in učinkovite rabe virov ter podnebnih ukrepov je na voljo dobrih 450 milijonov evrov.
Tokrat vam predstavljamo Kmetijo Povše iz Šempetra, ki je mešana kmetija, najbolj poznana po pridelavi hmelja. V teh dneh pospešeno izvajajo predpisane ukrepe proti viroidni zakrnelosti hmelja, saj le tako preprečujejo širjenje bolezni na svojih zemljiščih in na sosednja hmeljišča. V času izzivov se še kako zavedajo, kako pomembna je medsebojna pomoč, ki se je v preteklosti že večkrat pokazala kot prava pot!Na kmetiji ponujajo tudi bučno olje iz lastne pridelave.